Prospect EXTRADOL

Produsul Extradol comprimate asociaza proprietatea analgezica – antipiretica a
paracetamolului cu cea slab antimigrenoasa si psihostimulanta a cafeinei.
EXTRADOL
Comprimate

Compozitie
Un comprimat Extradol contine paracetamol 500 mg, cafeina anhidra 50 mg si excipienti:
amidon de porumb, polividona K 30, talc, stearat de magneziu, alcool (nu se regaseste in
produsul finit).
Grupa farmacoterapeutica:
Alte analgezice si antipiretice; paracetamol in combinatii.
Produsul Extradol comprimate asociaza proprietatea analgezica – antipiretica a
paracetamolului cu cea slab antimigrenoasa si psihostimulanta a cafeinei.
Indicatii terapeutice
Stari gripale.
Tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate usoara – medie cu diferite localizari:
mialgii, artralgii, alte dureri reumatice, nevralgii, dureri dentare, dureri postoperatorii,
dureri intercostale, sciatica, cefalee, migrene, dismenoree.
Stari febrile.
Contraindicatii
Hipersensibilitate la oricare din componentii produsului, insuficienta hepatica sau renala
severa, deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenaza, copii cu virsta sub 7 ani,
hiperexcitabilitate nervoasa, insomnie, gastrita, aritmii cardiace. Daca aveti oricare dintre
aceste afectiuni, nu trebuie sa luati acest medicament.
In timpul tratamentului cu Extradol este contraindicat consumul de bauturi alcoolice.
Precautii
Se impun precautii in cazul existentei urmatoarelor situatii: antecedente de gastrita (risc de
hemoragii digestive), leziuni cerebrale, epilepsie, hipertensiune intracraniana (risc de
agravare a hipertensiunii intracraniene), abdomen acut chirurgical (poate masca
simptomatologia clinica), angina pectorala, hipotiroidism (deprimare nervos centrala),
hipertrofie de prostata sau stricturi uretrale (retentie de urina).
Din prudenta, produsul nu se va administra femeilor gravide si in timpul alaptarii.
Daca aveti oricare dintre aceste afectiuni, cereti sfatul medicului.
Interactiuni
Corticosteroizi. Potenteaza efectul ulcerigen al corticosteroizilor.
Antiinflamatoare nesteroidiene. Creste riscul nefrotoxic si hemoragic al
antiinflamatoarelor nesteroidiene. Asocierea cu antiinflamatoarele nesteroidiene se va face
la doze adaptate si se va evita administrarea pe termen lung.
Medicamente inductoare enzimatice (de exemplu, fenobarbital, rifampicina). Risc
hepatotoxic crescut pentru paracetamol.
Bauturi alcoolice. Cresc riscul hepatotoxicitatii si frecventa reactiilor adverse digestive
(inclusiv hemoragii).
Metoclopramida. Potenteaza efectele paracetamolului.
Colestiramina. Scade absorbtia paracetamolului.
Antidiabetice orale. Este potentat efectul lor hipoglicemiant.
Alte interactiuni. Extradol, prin continutul sau in paracetamol, poate modifica rezultatele
dozarii acidului uric si a glucozei in sânge, iar prin continutul sau in codeina, poate
pozitiva testele de control antidoping.
Daca luati oricare dintre aceste medicamente, cereti sfatul medicului.
Atentionari speciale
La pacientii cu hipersensibilitate la analgezice si antireumatice pot fi declansate crize de
dispnee si alte reactii alergice de tip anafilactic.
Se impun precautii in caz de alcoolism cronic si afectiuni hepatice, inclusiv hepatita virala
(creste riscul hepatotoxicitatii) si in caz de insuficienta renala grava (numai in tratamentul
de lunga durata cu doze mari; administrarea ocazionala nu necesita precautii). Este
necesara monitorizarea functiilor hepatice in cazul tratamentului de lunga durata si cu doze
mari la pacientii cu leziuni hepatice preexistente.
Copii
Studiile efectuate nu au evidentiat probleme specifice privind administrarea la copii.
Trebuie utilizate formele farmaceutice si dozele adaptate fiecarei vârste.
Sarcina si alaptarea
Extradol este contraindicat in primul trimestru de sarcina, inaintea nasterii precum si in
perioada alaptarii. In trimestrele II si III de sarcina produsul se poate administra cu
prudenta si numai la recomandarea medicului.
Paracetamolul traverseaza placenta. Substanta se excreta in laptele matern, realizând
concentratii maxime la 1-2 ore de la administrare.
Inaintea administrarii oricarui medicament in perioada de sarcina si alaptare, adresati-va
medicului.
Capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje
Extradol nu influenteaza capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.
Doze si mod de administrare
Posologia produsului Extradol se adapteaza in functie de vârsta si greutatea corporala.
Copii : – de la 3 – 7 ani : ¼ – ½ comprimat de 1-3 ori pe zi.
– de la 7-11 ani : ½ comprimat de 1-3 ori /zi.
– de la 12-15 ani : 1 comprimat de 1-3 ori /zi.
Nu trebuie sa se depaseasca doza maxima de 50 mg/kg si zi de paracetamol.
Adulti : 1-2 comprimate de 1-3 ori/zi. Nu trebuie sa se depaseasca administrarea a 6
comprimate .
A se evita tratamentul prelungit! (poate produce obisnuinta si dependenta fizica). In
general, administrarea nu trebuie sa depaseasca durata de 10 zile decât cu aviz medical.
Intervalul dintre prize este de minimum 4 ore.
In caz de insuficienta renala severa intervalul dintre prize este de minimum 8 ore.
Reactii adverse
Tulburari digestive: epigastralgii, mici sângerari digestive, greata, varsaturi, diaree sau
constipatie, dureri abdominale.
Reactii alergice: eruptii cutanate, hematoame si pete rosii pe tegumente, edem
angioneurotic, mai rar reactii de tip anafilactoid, mergând pâna la asfixie sau colaps.
Tulburari hematologice: trombocitopenie, agranulocitoza (cu febra si faringita aparute
brusc), anemie.
Reactii cardiovasculare: palpitatii, alte aritmii cardiace.
Afectare renala: nefrita interstitiala, necroza papilara, retentie hidrosalina.
Tulburari neurologice: somnolenta, insomnie, vertij, excitatie nervoasa, tremor fin al
extremitatilor, dependenta ( in cazul tratamentelor indelungate).
Daca apar aceste reactii adverse sau altele, adresati-va medicului sau farmacistului.
Supradozaj
Simptome datorate paracetamolului: reactii alergice, ocazional trombocitopenie, nefrita
interstitiala si necroza papilara (la doze mari, timp indelungat).
Simptome datorate cafeinei: palpitatii, excitatie nervoasa, tremor fin al extremitatilor.
In caz de supradozare, adresati-va imediat medicului.
Pastrare
A nu se utiliza dupa data de expirare inscrisa pe ambalaj
A se pastra la temperaturi sub 25°C, in ambalajul original
A nu se lasa la vederea si indemâna copiilor
Ambalaj
Cutie cu 2 blistere a 10 comprimate.
Producator
S.C. FARMEX COMPANY S.R.L.
Judetul Ilfov, România
Detinatorul Autorizatiei de punere de piata
S.C. FARMEX COMPANY S.R.L.
Str. Drumul Potcoavei, nr. 30, Comuna Voluntari
Judetul Ilfov, România
Data ultimei verificari a prospectului Decembrie 2015

Print Friendly, PDF & Email

Adauga un comentariu

Adresa e-mail nu va fi publicata. Campurile obligatorii sunt marcate *