Prospect NEVRALMED comprimate

Tratamentul simptomatic al durerii de intensitate usoara si medie, cu diferite localizari:
mialgii, nevralgii, cefalee, migrena, dureri postoperatorii, artralgii si alte dureri reumatice. Stari febrile.
NEVRALMED comprimate

Compozitie
Un comprimat contine acid acetilsalicilic 250 mg, paracetamol 150 mg, cafeina anhidra
50 mg si excipienti: amidon de porumb, dioxid de siliciu coloidal, polividona K30, macrogol 6000, talc, acid stearic, celuloza microcristalina.
Proprietati
Grupafarmacoterapeutica: analgezice si antipiretice. Analgezic si antipiretic prin acidul acetilsalicilic si paracetamol; stimulent psihomotor slab si antimigrenos prin cafeina.
Indicatii terapeutice
Tratamentul simptomatic al durerii de intensitate usoara si medie, cu diferite localizari:
mialgii, nevralgii, cefalee, migrena, dureri postoperatorii, artralgii si alte dureri reumatice. Stari febrile.
Contraindicatii
Hipersensibilitate la oricare din componentii produsului, ulcer gastro-duodenal activ,
boli cu risc hemoragic mare, insuficienta hepatica sau renala severa, deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenaza, copii sub 7 ani.
Interactiuiii
Antiinflamatoare nesteroidiene: creste riscul nefrotoxic si hemoragic.
Anticoagulante: creste riscul hemoragic.
Medicamente inductoare enzimatice: creste riscul de hepatotoxicitate al paracetamolului.
Bauturi alcoolice creste riscul hepatotoxic si frecventa reactiilor adverse digestive
inclusiv sangerari. NEVRALMED, prin continutul sau in paracetamol, poate modifica rezultatele dozarii acidului uric sanguin prin metoda cu acid fosfotungstic si ale glicemiei prin metoda cu glucozooxidazo-peroxidaza. Atentionari speciale
La pacientii cu astm bronsic si alte alergii respiratorii, ca si la cei cu hipersensibilitate la
analgezice si antireumatice pot fi declansate crize de dispnee si alte reactii alergice de tip
anafllactic.
Copii
La copii cu gripa, viroze respiratorii sau varicela exista risc de complicatii infectioase si
sindrom Reye. Sarcina si alaptarea.
NEVRALMED, trebuie folosit cu prudenta in timpul sarcinii si este contraindicat in
preajma nasterii. In timpul alaptarii, produsul se administreaza numai la recomandarea
medicului. Capacitatea de a conduce vehicule sau de afolosi utilaje.
Nu afecteaza capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.
Datorita continutului de cafeina, dozele mari pot pozitiva testul de control antidoping.
Doze si mod de administrare Un comprimat la nevoie, eventual 3-4 comprimate pe zi. Comprimatele trebuie luate cu un pahar cu apa.
Administrarea se face de preferinta pe stomacul gol. In caz de iritatie gastrica sau la
bolnavii cu risc se recomanda administrarea in timpul mesei. NEVRALMED nu trebuie folosit in doze mari sau timp indelungat fara recomandarea medicului.
Reactii adverse
Tulburari digestive (epigastralgii, mici sangerari digestive, greata, varsaturi, diaree),
reactii alergice de tip anafilactic (eruptii cutanate, edem angioneurotic, crize de astm).
Tratamentul continuu, indelungat poate afecta toxic rinichiul (nefrita interstitiala,
necroza papilara). Relativ rar pot sa apara reactii de tip anafilactoid mergand pana la asfixie sau colaps (la pacientii cu intoleranta la acidul acetilsalicilic si alte antiinflamatoare nesteroidiene inhibitoare ale ciclooxigenazei).
Supradozaj
Simptome datorate acidului acetilsalicilic: tulburari gastrointestinale ( greata, varsaturi,
hemoragii), ameteli, cefalee, tinitus si surditate partiala, tulburari respiratorii, stare de excitatie, confuzie, halucinatii, convulsii, coma.
Simptome datorate paracetamolului: dozele foarte mari afecteaza toxic ficatul (citoliza
hepatica cu icter, fenomene de encefalopatie hepatica, coma).
Simptome datorate cafeinei: tahicardie, extrasistole, insomnie, tulburari respiratorii,
tremor. Supradozajul necesita tratament de urgenta in spital.
Pastrare A nu se utiliza dupa data de expirare inscrisa pe ambalaj.
A se pastra la temperaturi intre 15-25 0 C, in ambalajul original.
A nu se lasa la indemana copiilor. Ambalaj
Cutie cu 2 blistere Al/PVC a cate 10 comprimate
Cutie cu 1 blister Al/PVC cu 10 comprimate
Producator SC Fabiol SA, Romania Detinatorul Autorizatiei de punere pe piata LABORMED PHARMA S.A. Bd. Theodor Pallady nr. 44B Sector 3, Bucuresti, Romania
Data ultimei verificari a prospectului Septembrie, 2013

Print Friendly, PDF & Email

Adauga un comentariu

Adresa e-mail nu va fi publicata. Campurile obligatorii sunt marcate *