Prospect HUMAGRIP

HUMAGRIP comprimate si capsule este un decongestiv nazal de uz sistemic, simpatomimetic,
analgezic periferic, antipiretic si antihistaminic H1.
HUMAGRIP comprimate si capsule
Paracetamol/clorhidrat de pseudoefedrina
Paracetamol/maleat de clorfeniramina

Ce gasiti in acest prospect:
1. Ce este HUMAGRIP comprimate si capsule si pentru ce se utilizeaza
2. Ce trebuie sa stiti inainte sa luati HUMAGRIP comprimate si capsule
3. Cum sa luati HUMAGRIP comprimate si capsule
4. Reactii adverse posibile
5. Cum se pastreaza HUMAGRIP comprimate si capsule
6. Continutul ambalajului si alte informatii

1. Ce este HUMAGRIP comprimate si capsule si pentru ce se utilizeaza
HUMAGRIP comprimate si capsule este un decongestiv nazal de uz sistemic, simpatomimetic,
analgezic periferic, antipiretic si antihistaminic H1.
HUMAGRIP comprimate si capsule este indicat in tratamentul simptomatic de scurta durata al starilor
gripale insotite de cefalee si/sau febra si senzatia de “nas infundat”.
Se recomanda numai adultilor si copiilor cu varsta peste 15 ani.
Daca dupa 4 zile nu va simtiti mai bine sau va simtiti mai rau, trebuie sa va adresati unui medic.

2. Ce trebuie sa stiti inainte sa luati HUMAGRIP comprimate si capsule
Nu luati HUMAGRIP comprimate si capsule:
– daca aveti varsta sub 15 ani
– daca sunteti alergic la substantele active sau la oricare dintre celelalte componente ale
acestui medicament (enumerate la pct. 6), si in special la unele medicamente antihistaminice
– daca aveti risc de glaucom cu unghi inchis
– daca aveti risc de retentie urinara in afectiunile uretro-prostatice.
– daca avti hipertensiune arteriala severa sau hipertensiune arteriala slab controlata prin
tratament
– daca aveti insuficienta coronariana severa
– daca aveti antecedente sau predispozitie la accidente vasculare cerebrale
– daca aveti insuficienta hepatica
– in cazul asocierii cu IMAO neselective (iproniazida)
– in cazul asocierii cu medicamente vasoconstrictoare ca de exemplu bromocriptina,
pergolida, lisurida, cabergolina, ergotamina, dihidroergotamina si alte medicamente pentru
usurarea congestiei nazale, indiferent ca acestea se administreaza oral sau nazal
(fenilpropanolamina, fenilefrina, efedrina)
– in cazul asocierii cu metilfenidat
– daca aveti convulsii in antecedente
– daca alaptati
– in general nu se recomanda administrarea la femei gravide
– in cazul asocierii cu medicamente simpatomimetice cu actiune indirecta: vasoconstrictoare
pentru ameliorarea congestiei nazale, chiar daca acestea sunt administrate pe cale orala sau
nazala (fenilefrina (neosinefrina), pseudoefedrina, efedrina) si metilfenidat, datorita riscului
potential de vasoconstrictie si/sau hipertensiune
– in cazul asocierii cu medicamente alfa-simpatomimetice: vasoconstrictoare pentru
ameliorarea congestiei nazale, chiar daca acestea sunt administrate pe cale orala sau nazala
(etilefrina, midodrina, nafazolina, oximetazolina, fenilefrina (neosinefrina), sinefrina,
tetrizolina, tuaminoheptan, timazolina), datorita riscului potential de vasoconstrictie si/sau
crize hipertensive
Asocierea de doua decongestionante este contraindicata, chiar daca acestea sunt administrate pe cale
orala sau nazala: o astfel de asociere este inutila si periculoasa si reprezinta o eroare de utilizare.
Atentionari si precautii
Inainte sa luati HUMAGRIP comprimate si capsule, adresati-va medicului dumneavoastra sau
farmacistului.
Absenta unei ameliorari sau agravarea simptomatologiei dupa 4 zile de tratament, aparitia unei reactii
alergice, a tahicardiei, palpitatiilor, hipertensiunii arteriale, aritmiilor, a greturilor sau a unor semne neurologice impun intreruperea tratamentului si solicitarea unui control medical.
Paracetamolul si metabolitii sai sunt excretati in special in urina si de aceea, in insuficienta renala
severa, intervalul dintre prize trebuie sa fie marit la 8 ore.
Daca se administreaza si alte medicamente trebuie verificat continutul lor in paracetamol pentru a
evita supradozajul.
La adulti si copii cu greutatea peste 50 kg, doza totala de paracetamol nu trebuie sa depaseasca 3 g pe
zi.
Pseudoefedrina este un ?-simpatomimetic cu actiune vasoconstrictoare, motiv pentru care,
HUMAGRIP se administreaza cu prudenta in hipertiroidie, hipertensiune arteriala, afectiuni cardiace,
psihoze sau diabet zaharat.
Se evita asocierea cu alte simpatomimetice.
Datorita continutului in pseudoefedrina au fost descrise tulburari neurologice ca de exemplu
halucinatii, convulsii, tulburari de comportament, agitatie si insomnie, mai frecvent la copii, dupa
administrarea de medicamente vasoconstrictoare si in particular, in timpul episoadelor febrile sau in
supradozaj.
In tratamentul asociat cu IMAO selective (toloxatona, moclobemid), deoarece nu exista date
disponibile si nu a putut fi evaluata existenta unei interactiuni a acestora cu ?-simpatomimeticele
vasoconstrictoare, asa cum a fost documentat in cazul IMAO neselective, pacientul trebuie informat in
legatura cu efectele asocierii cu IMAO neselective.
Se va utiliza cu prudenta in insuficienta hepatica si/sau renala, datorita riscului de acumulare cu efecte
toxice. Intr-un astfel de caz trebuie sa cereti sfatul medicului inainte de a lua acest medicament.
Se impune administrarea cu atentie la persoanele varstnice cu tendinta crescuta de hipotensiune
ortostatica, vertij, sedare, constipatie cronica (risc de ileus paralitic), hipertrofie prostatica.
Sportivi Se atrage atentia atletilor si sportivilor asupra faptului ca acest medicament contine o substanta activa (pseudoefedrina) care poate da o reactie pozitiva la testele antidoping efectuate la evenimentele sportive.
HUMAGRIP comprimate si capsule impreuna cu alte medicamente
Spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati, ati luat recent sau s-ar putea sa luati
orice alte medicamente.
Trebuie sa luati acest medicament numai dupa ce va adresati medicului dumneavoastra daca luati :
– Inhibitori A selectivi ai monoaminoxidazei (moclobemid, toloxatona)
– Derivati ai alcaloizilor de ergot:
o Cu activitate dopaminergica (cum ar fi bromocriptina, cabergolina, lisurid sau
pergolid), sau cum ar fi medicamentele antiparkinsoniene.
o Medicamente vasoconstrictoare, cum ar fi dihidroergotamina, ergotamina,
metilergometrina, metisergid (cum ar fi medicamentele pentru ameliorarea migrenei)
– Linezolid.
Acest medicament nu trebuie asociat cu:
– Inhibitori neselectivi ai monoaminoxidazei (iproniazida): datorita pseudoefedrinei si
clorfeniraminei, pot aparea hipertensiune arteriala paroxistica si hipertermie; interactiunea este
posibila timp de 15 zile dupa intreruperea IMAO.
– Alte medicamente vasoconstrictoare pentru ameliorarea congestiei nazale, indiferent daca
acestea sunt administrate pe cale orala sau nazala (fenilefrina (neosinefrina), pseudoefedrina,
efedrina, metilfenidat, etilefrina, midodrina, nafazolina, oximetazolina, sinefrina, tetrizolina,
tuaminoheptan, timazolina).
Nu este recomandabil sa luati acest medicament daca sunteti in tratament cu:
– Inhibitori A selectivi ai monoaminoxidazei (medicamente prescrise pentru tratamentul unor
forme de depresie)
– Si/sau alte medicamente dopaminergice sau vasoconstrictoare cum ar fi bromocriptina,
cabergolina, lisurid sau pergolid), dihidroergotamina, ergotamina, metilergometrina,
metisergid, medicamente folosite pentru a trata anumite forme de tulburari neurologice sau
endocrine sau migrene.
– Linezolid.
– Derivati morfinici (analgezice si antitusive), neuroleptice, barbiturice, benzodiazepine si alte
anxiolitice, antidepresive sedative, clonidina si substantele inrudite, hipnotice: se produce
accentuarea deprimarii centrale cu consecinte importante, mai ales la cei care conduc
autovehicule sau manipuleaza utilaje.
– Atropina, antidepresive imipraminice, neuroleptice fenotiazinice, antiparkinsoniene
anticolinergice, antispasmodice atropinice, disopiramida: are loc accentuarea efectelor
secundare atropinice de tipul retentiei urinare, al constipatiei si al uscaciunii gurii.
– Paracetamolul poate denatura dozarea acidului uric sanguin (metoda acidului fosfo-tungstic) si
dozarea glicemiei (metoda glucozo-oxidaz-peroxidazei).
HUMAGRIP comprimate si capsule impreuna cu bauturi si alcool
Datorita clorfeniraminei se recomanda in timpul tratamentului evitarea consumului de alcool, de
medicamente continand alcool si de sedative. Ingestia de alcool poate afecta vigilenta in cazul
conducatorilor auto sau al celor care manipuleaza diferite utilaje.
Sarcina si alaptarea
Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida,
adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament.
Prezenta pseudoefedrinei impune evitarea utilizarii HUMAGRIP in timpul sarcinii.
Studiile experimentale si cele clinice efectuate pe cateva sute de femei gravide au exclus efectul
malformativ al pseudoefedrinei. Toxicitatea fetala este legata de actiunea farmacologica a moleculei si
se poate manifesta prin tahicardie si hiperactivitate fetala.
In consecinta, pseudoefedrina poate fi prescrisa in timpul sarcinii numai daca este absolut necesar si
numai la recomandarea medicului. Este contraindicat cand exista detresa fetala sau patologie materna
hipertensiva.
HUMAGRIP este contraindicat in timpul alaptarii, deoarece pseudoefedrina se excreta prin laptele
matern si poate provoaca tahicardie la sugar.
Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor
Conducatorii auto si persoanele care manipuleaza diverse utilaje vor fi avertizati ca HUMAGRIP
poate provoca somnolenta sau usoara agitatie.

3. Cum sa luati HUMAGRIP comprimate si capsule
Luati intotdeauna acest medicament exact asa cum este descris in acest prospect sau asa cum v-a spus
medicul dumneavoastra sau farmacistul. Discutati cu medicul sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.
Doza recomandata este de 1 comprimat alb de zi, dimineata si 1 capsula albastru-alb de noapte, seara
inainte de culcare; daca este necesar, se poate administra inca 1 comprimat la pranz si unul seara,
devreme. Nu se va depasi doza maxima de 3 comprimate si 1 capsula. Se va respecta un interval intre
administrari de cel putin 4 ore. Intervalul creste la 8 ore in insuficienta renala severa, dar numai la
recomandarea medicului.
Comprimatul sau capsula se inghit cu un pahar mare cu apa.
Durata maxima a tratamentului este de 4 zile.
Daca luati mai mult HUMAGRIP comprimate si capsule decat trebuie
Datorita paracetamolului, supradozarea terapeutica sau intoxicatia accidentala frecventa sunt riscante
la persoanele in varsta si mai ales la copii. Ele se pot manifesta prin: greturi, varsaturi, anorexie,
paloare, dureri abdominale, in special in primele 24 de ore.
Dozele de paracetamol cuprinse intre 100 si 150 mg/kg intr-o singura priza la copii pot provoca
citoliza hepatica, cu posibila necroza completa si ireversibila (insuficienta hepatica), acidoza
metabolica, encefalopatie, coma si in cele din urma, moarte.
Dupa 12-48 de ore de la ingestie s-a observat cresterea concentratiei plasmatice a transaminazelor
hepatice, a lactat-dehidrogenazei, a bilirubinei si diminuarea concentratiei protrombinei.
In aceasta situatie se impune internarea de urgenta in spital pentru evacuarea rapida prin lavaj gastric a medicamentului ingerat, pentru administrarea pe cale i.v. sau orala (daca este posibil, in primele 10 ore de la ingestie) a antidotului N-acetilcisteina si pentru tratamentul simptomatic. Daca este posibil, se va doza paracetamolul inainte de inceperea tratamentului.
Supradozajul cu pseudoefedrina poate duce la episoade hipertensive, tulburari de ritm cardiac,
convulsii, delir, halucinatii, agitatie, tulburari de comportament, insomnie, midriaza si accidente
vasculare cerebrale. In supradozarea pseudoefedrinei, dupa lavajul gastric se administreaza carbune
activat si clorura de amoniu pentru acidifierea urinii; astfel se grabeste eliminarea pseudoefedrinei din organism.
Manifestarile intoxicatiei cu clorfeniramina pot fi: convulsiile, mai ales la copii, tulburari de constienta si coma.
Daca uitati sa luati HUMAGRIP comprimate si capsule
Nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata.
Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament, adresati-va medicului
dumneavoastra sau farmacistului.
Reactii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate
persoanele.
Reactii adverse datorate continutului in pseudoefedrina:
– cefalee, palpitatii, tahicardie, episoade hipertensive, accidente cerebrovasculare, infarct
miocardic;
– transpiratii;
– crize de glaucom prin inchiderea unghiului;
– tulburari urinare (retentie urinara, disurie) in special la pacientii cu tulburari renale sau de
prostata;
– anxietate, insomnie;
– uscaciunea gurii, greata si varsaturi;
– s-au raportat, in special la copii, dupa administrarea de medicamente vasoconstrictoare:
convulsii, halucinatii, agitatie, tulburari de comportament si insomnie;
– episoade de confuzie, ameteala, pierderi de memorie sau scaderea capacitatii de concentrare,
mai frecvente la pacientii varstnici;
– tulburari de coordonare motorie, tremor;
– somnolenta, tulburari de atentie, in special la inceputul tratamentului;
– reactii alergice: cum ar fi eruptii ale pielii (roseata, mancarimi, urticarie, eczeme) sau edem
Quincke (umflarea brusca a fetei si gatului, care poate duce la insuficienta respiratorie);
– soc anafilactic (reactie alergica grava);
– scaderea presiunii arteriale la pozitia stand in picioare cu sau fara ameteala;
– in cazuri rare, s-au observat modificari ale numarului de celule sanguine la utilizarea
medicamentelor antihistaminice;
– in cazuri foarte rare, au fost raportate accidente vasculare cerebrale hemoragice, datorita
continutului in pseudoefedrina. Acestea au fost observate, in special in supradozaj si/sau la
pacientii cu factori de risc cardiovasculari.
Reactii adverse datorate continutului in paracetamol
– uneori s-a observat aparitia fenomenelor de hipersensibilitate manifestate sub forma de eruptii
cutanate, foarte rar bronhospasm, si/sau umflarea brusca a fetei si gatului sau indispozitie cu
scaderea brusca a presiunii arteriale. In astfel de cazuri, este necesar sa opriti imediat
tratamentul, sa informati medicul dumneavoastra si nu mai luati niciodata un medicament care
contine paracetamol;
– foarte rar au aparut tulburari hematopoietice ca de exemplu trombocitopenia, leucopenia,
pancitopenia, neutropenia, agranulocitoza, anemia hemolitica si icterul;
– la doze mari si tratament prelungit paracetamolul poate produce afectarea functiei renale pana
la insuficienta renala cronica (nefropatie caracteristica analgezicelor), in special la persoane cu
afectarea preexistenta a rinichiului.
Reactii adverse datorate continutului in clorfenamina
Tulburari ale sistemului nervos si psihice:
– sedare si somnolenta mai ales la inceputul tratamentului, hipotensiune posturala, uscaciunea
mucoaselor, constipatie, tulburari de acomodare, midriaza, palpitatii, tulburari urinare;
– tulburari hidroelectrolitice, ameteli, pierderi de memorie sau lipsa concentrarii, mai ales la
pacientii in varsta;
– tulburari de coordonare, tremor, confuzii, halucinatii;
– foarte rar apare agitatie, nervozitate, insomnie.
Tulburari ale sistemului imunitar:
– eritem, eczema, purpura, urticarie;
– rar, edem Quincke;
– soc anafilactic.
Tulburari hematologice:
– leucopenie, neutropenie;
– trombocitopenie;
– anemie hemolitica.
Raportarea reactiilor adverse
Daca manifestati orice reactii adverse, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.
Acestea includ orice reactii adverse nementionate in acest prospect. De asemenea, puteti raporta
reactiile adverse direct prin intermediul sistemului national de raportare, ale carui detalii sunt
publicate pe web-site-ul Agentiei Nationale a Medicamentului si Dispozitivelor Medicale
http://www.anm.ro. Raportand reactiile adverse, puteti contribui la furnizarea de informatii
suplimentare privind siguranta acestui medicament.

5. Cum se pastreaza HUMAGRIP comprimate si capsule
Nu lasati acest medicament la vederea si indemana copiilor.
A se pastra la temperaturi sub 25ºC, in ambalajul original
Nu utilizati acest medicament dupa data de expirare inscrisa pe cutie dupa EXP. Data de expirare se
refera la ultima zi a lunii respective.
Nu aruncati niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Intrebati farmacistul cum
sa aruncati medicamentele pe care nu le mai folositi. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Continutul ambalajului si alte informatii
Ce contine HUMAGRIP comprimate si capsule
– Substantele active sunt:
Comprimat: paracetamol 500 mg, clorhidrat de pseudoefedrina 60 mg
Capsula: paracetamol 500 mg, maleat de clorfeniramina 4 mg
– Celelalte componente sunt:
Comprimat: celuloza microcristalina, amidon pregelatinizat, croscarmeloza sodica, stearat de
magneziu, povidona K 30.
Capsula: talc, laurilsulfat de sodiu, dioxid de siliciu coloidal anhidru, croscarmeloza sodica,
eritrozina (E127), indigotina (E132), dioxid de titan (E171), gelatina.
Cum arata HUMAGRIP comprimate si capsule si continutul ambalajului
Cutie cu un blister din PVC/Al a 12 comprimate si 4 capsule
Acest prospect a fost revizuit in Noiembrie 2013

Print Friendly, PDF & Email

Adauga un comentariu

Adresa e-mail nu va fi publicata. Campurile obligatorii sunt marcate *