Prospect DALERON COLD 3

Daleron Cold3 contine paracetamol (analgezic si antipiretic), clorhidrat de pseudoefedrina
(decongestionant oral) si bromhidrat de dextrometorfan (antitusiv).
DALERON COLD3
Comprimate filmate

Compozitie
Un comprimat filmat contine paracetamol 325 mg, clorhidrat de pseudoefedrina 30 mg,
bromhidrat de dextrometorfan 15 mg si excipienti: nucleu – celuloza microcristalina, amidon
pregelatinizat, amidon din porumb, talc, dioxid de siliciu coloidal anhidru, stearat de magneziu;
film – Opadry 03F21305 Green – hipromeloza 2910, macrogol 6000, dioxid de titan (E 171), talc,
colorant Quinoline Yellow lake (E 104), colorant Indigo Carmine lake (E 132).

Ce medicament este acesta?
Daleron Cold3 contine paracetamol (analgezic si antipiretic), clorhidrat de pseudoefedrina
(decongestionant oral) si bromhidrat de dextrometorfan (antitusiv). Medicamentul amelioreaza
simptomele asociate racelii si gripei.
Paracetamolul reduce febra si amelioreaza durerea. Actioneaza prin inhibarea sintezei de
prostaglandineîn sistemul nervos central (SNC).
Pseudoefedrina contracta venulele dilatate din mucoasa nazala si faringiana, scazand fluxul
sanguin si tumefactia, reducand astfel secretia si congestia nazala.
Dextrometorfanul actioneaza asupra centrului tusei prin cresterea pragului reflexului de
tuse, ameliorand tusea uscata asociata iritatiei faringiene din raceala.
Pentru ce este utilizat acest medicament?
Daleron Cold3 este indicat pentru ameliorarea simptomelor din raceala si gripa:
– dureri usoare si moderat severe (cefalee, dureri musculare si articulare, dureri în gat);
– febra;
– hipersecretie si congestie nazala;
– tuse uscata si iritativa.

Cine nu trebuie sa utilizeze medicamentul?
Nu trebuie sa utilizati Daleron Cold3 daca aveti hipersensibilitate la paracetamol,
clorhidrat de pseudoefedrina, bromhidrat de dextrometorfan si oricare dintre excipientii
produsului.
Nu utilizati acest medicament daca aveti insuficienta hepatica sau renala severa,
hipertensiune arteriala severa sau boala coronariana severa (angina pectorala).
De asemenea, nu trebuie sa utilizati Daleron Cold3 daca aveti deficienta congenitala de
glucozo-6-fosfat dehidrogenaza.
Nu administrati acest medicament daca utilizati medicamente continand inhibitori de
monoaminooxidaza.
La ce trebuie sa fiti atenti în timp ce utilizati acest medicament?
Pacientii cu insuficienta renala sau hepatica usoara pana la moderata pot utiliza Daleron
Cold3 numai sub supraveghere medicala.
Medicamentul nu este recomandat pacientilor cu afectiuni cardiace, hipertensiune arteriala,
afectiuni tiroidiene, diabet zaharat si pacientilor cu tulburari de mictiune datorate hiperplaziei de
prostata, decat la recomandarea medicului.
Medicamentul nu este recomandat copiilor cu varsta sub 12 ani.
Daleron Cold3 nu trebie administrat în asociere cu alte medicamente care contin
paracetamol.
Dozele recomandate nu trebuie depasite.
În timpul tratamentului cu Daleron Cold3 nu trebuie sa consumati alcool etilic.
Nu trebuie sa utilizati acest medicament mai mult de 5 zile fara consult medical. Daca
simptomele nu se amelioreaza sau se înrautatesc, va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra.
Este necesara precautie în cazul administrarii medicamentului la pacientii debilitati si la
alcoolici.
Sarcina si alaptare
Riscul asociat administrarii nu poate fi complet exclus. Prin urmare nu se recomanda
utilizarea în timpul sarcinii si alaptarii, decat daca este absolut necesar, dupa evaluarea raportului
beneficiu matern/risc potential fetal.
Pseudoefedrina se excreta în lapte si poate determina la sugari agitatie si insomnie.
Efecte asupra capacitatii de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje
Daleron Cold3 poate influenta reactiile psihomotorii. Prin urmare se recomanda precautie
pacientilor care conduc vehicule sau folosesc utilaje.
Ce alte medicamente pot interactiona cu Daleron Cold3?
Va rugam sa informati medicul dumneavoastra sau farmacistul daca utilizati orice alt
medicament.
Nu trebuie sa utilizati acest medicament concomitent cu inhibitori de monoaminooxidaza.
(IMAO), medicamente pentru tratarea depresiei si a altor tulburari emotionale sau mentale sau
medicamente pentru tratamentul bolii Parkinson. Nu utilizati acest medicament timp de 2
saptamani dupa întreruperea tratamentului cu IMAO. Daca nu sunteti sigur ca medicamentele
care le utilizati contin IMAO, va rugam întrebati medicul dumneavoastra sau farmacistul.
Utilizarea concomitenta a acestor medicamente poate determina crize hipertensive, cefalee,
hiperpirexie si aritmii periculoase.
Întrebati medicul dumneavoastra daca utilizati medicamente ce contin metoclopramida,
domperidona, colestiramina si warfarina. Nu utilizati Daleron Cold3 concomitent cu barbiturice,
antiepileptice, rifampicina, cloramfenicol, dihidroergotamina, metildopa, fluoxetina sau
haloperidol.

Cum trebuie sa utilizati medicamentul?
Adulti si copii cu varsta peste 12 ani: doza recomandata este de 2 comprimate Daleron
Cold3, nu mai mult de 4 ori pe zi. Intervalul dintre doze trebuie sa fie de cel putin 4 ore.
Daca utilizati mai mult decat doza recomandata?
Daca ati utilizat mai mult Daleron Cold3 decat trebuia, va rugam spuneti imediat medicului
dumneavoastra, chiar daca va simtiti bine.
O supradoza de paracetamol poate determina, în special la pacientii cu insuficienta hepatica
sau renala greata, varsaturi si afectarea severa a ficatului.
O supradoza de pseudoefedrina poate determina agitatie severa, cresterea tensiunii arteriale
si aritmii.
O supradoza de dextrometorfan poate determina greata, varsaturi, ameteli, somnolenta,
tulburari vizuale, letargie, necoordonare motorie si dificultati de respiratie.
Ce reactii adverse pot sa apara la administrarea medicamentului?
Cand se administreaza în dozele recomandate, reactiile adverse ale medicamentului sunt
rare si usoare. Ocazional, pot sa apara greata, reactii cutanate de hipersensibilizare (eruptii
cutanate, urticarie, prurit), uscaciunea mucoasei bucale, agitatie, somnolenta, ameteli si dureri de
cap; rar poate sa apara cresterea tensiunii arteriale.
Daca observati orice reactie adversa, va rugam întrerupeti administrarea medicamentului si
spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului.
Pastrare
A nu se utiliza dupa data de expirare înscrisa pe ambalaj.
A se pastra la temperaturi sub 25ºC, în ambalajul original.
A nu se lasa la îndemana copiilor.
Ambalaj
Cutie cu un blister a 12 comprimate filmate.
Cutie cu 2 blistere a cate 12 comprimate filmate.
Data ultimei verificari a prospectului Iunie 2004

Print Friendly

Adauga un comentariu

Adresa e-mail nu va fi publicata. Campurile obligatorii sunt marcate *